Skip to content

67 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 30, 2015

Property Information

Block1727
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,258
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
67%
Improvement Value:$57,400
33%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,191+4.0%
2024$9,801+1.2%
2023$9,681+0.4%
2022$9,638+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,258DeedBook 2609, Page 78

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 1860, Page 37

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook C 139, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1951