Skip to content

23 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
May 7, 2008

Property Information

Block1735
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,681
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,600
39%
Improvement Value:$193,700
61%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,748+4.0%
2024$18,029+1.2%
2023$17,808+0.4%
2022$17,729+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

To:

Sq Ft2,681DeedBook 1613, Page 126

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 766, Page 37

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 335, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1950