Skip to content

36 Burnside PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1803
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
49%
Improvement Value:$127,900
51%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,829+4.0%
2024$14,261+1.2%
2023$14,086+0.4%
2022$14,024+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960