Skip to content

151 Andover DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$692,000
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block1803
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,992
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
53%
Improvement Value:$102,600
47%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,051+4.0%
2024$12,551+1.2%
2023$12,397+0.4%
2022$12,342+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$692,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 4622, Page 274

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 1405, Page 140

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 381, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1960