Skip to content

58 Burnside PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block1803
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
53%
Improvement Value:$108,200
47%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,634+4.0%
2024$13,111+1.2%
2023$12,951+4.5%
2022$12,393+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,064DeedBook 2572, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1960