Skip to content

50 Burnside PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block1803
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,110
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
51%
Improvement Value:$114,300
49%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,866+4.0%
2024$13,334+5.4%
2023$12,646+0.4%
2022$12,590+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$407,500

To:

Sq Ft2,110DeedBook 3436, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1960