Skip to content

18 Burnside PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$519,900
Last Sale Date
Mar 22, 2005

Property Information

Block1803
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,920
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
56%
Improvement Value:$97,200
44%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,004+4.0%
2024$12,505+1.2%
2023$12,352+0.4%
2022$12,298+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$519,900

To:

Sq Ft1,920DeedBook 972, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1960