Skip to content

12 Lyle AveWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 18, 2000

Property Information

Block1907
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,680
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
45%
Improvement Value:$148,100
55%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,007+4.0%
2024$15,393-7.0%
2023$16,549+0.4%
2022$16,475+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,680DeedBook 169, Page 34

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook V 144, Page 315

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook W 123, Page 275

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook H-120, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1965