Skip to content

28 Sears PlaceWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Jun 25, 1997

Property Information

Block2104
Lot87
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,387
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,600
52%
Improvement Value:$122,400
48%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,043+4.0%
2024$14,467+1.2%
2023$14,289+0.4%
2022$14,226+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$264,000

To:

Sq Ft2,387DeedBook 151, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1965