Skip to content

150 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 1, 1997

Property Information

Block2315
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,700
44%
Improvement Value:$140,600
56%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,883+4.0%
2024$14,312+1.2%
2023$14,137+0.4%
2022$14,074+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 151, Page 93

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook I 131, Page 576

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook C 127, Page 289

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook R 122, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1963