Skip to content

1183 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block2300
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
55%
Improvement Value:$94,700
45%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,617+4.0%
2024$12,134+2.5%
2023$11,833+0.4%
2022$11,780+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 3172, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1940