Skip to content

132 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 20, 2010

Property Information

Block2314
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,732
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,800
52%
Improvement Value:$104,000
48%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,772+4.0%
2024$12,282+1.2%
2023$12,132+0.4%
2022$12,078+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,732DeedBook 1964, Page 244

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook Z 114, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1930