Skip to content

404 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block2415
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBLKOAK AUTO BDY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,168
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
31%
Improvement Value:$293,500
69%
Total Assessment$427,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,425+4.0%
2024$24,450+1.2%
2023$24,151+0.4%
2022$24,044+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 3871, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1958