Skip to content

106 Pancake Hollow DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$1,130,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block3200
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,612
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,800
40%
Improvement Value:$262,600
60%
Total Assessment$438,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,067+4.0%
2024$25,068+1.2%
2023$24,761+0.4%
2022$24,651+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,130,000

To:

Sq Ft3,612DeedBook 5008, Page 281

Property Sale

Sale
$452,384

To:

DeedBook C 139, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1994