Skip to content

37 Gates PlaceWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block3200
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,176
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,900
41%
Improvement Value:$263,100
59%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,519+4.0%
2024$25,502+1.2%
2023$25,190+0.4%
2022$25,079+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$441,500
DeedBook H 141, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook R 134, Page 507