Skip to content

74 Pancake Hollow DrWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block3200
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,251
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
42%
Improvement Value:$152,200
58%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,513+13.7%
2024$13,643+1.2%
2023$13,476+0.4%
2022$13,416+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$910,000

To:

Sq Ft2,251DeedBook 4762, Page 73

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 2681, Page 147Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 361, Page 221

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook X 127, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1969