Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0309)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0309
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(A)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
40%
Improvement Value:$87,500
60%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+4.0%
2024$8,320+1.2%
2023$8,218+0.4%
2022$8,181+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 763, Page 102

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 681, Page 36

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook Y 167, Page 308

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook M 137, Page 477

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook R 120, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1987