Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0403)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0403
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(A)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
37%
Improvement Value:$98,700
63%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+4.0%
2024$8,960+1.2%
2023$8,850+0.4%
2022$8,811+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 3474, Page 255

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 2433, Page 78Recorded2/19/2014

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 457, Page 139

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook Z 128, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1987