Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0006)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0006
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(A)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
39%
Improvement Value:$90,500
61%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+4.0%
2024$8,491+1.2%
2023$8,387+0.4%
2022$8,350+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 4315, Page 59

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,600DeedBook 3720, Page 119Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 429, Page 149

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook Z 152, Page 240

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987