Skip to content

133 Chopin DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Sep 16, 2011

Property Information

Block3514
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,493
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$258,300
59%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,061+4.0%
2024$25,062+1.2%
2023$24,755+0.4%
2022$24,646+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$785,000

To:

Sq Ft3,493DeedBook 2100, Page 61

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 205, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook Z 131, Page 358