Skip to content

119 Chopin DrWayne, NJ 07470

Built 2002

Last Sale Price
$788,000
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block3516
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,456
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,100
42%
Improvement Value:$251,300
58%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,770+4.0%
2024$24,782+1.2%
2023$24,478+0.4%
2022$24,370+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$788,000

To:

Sq Ft3,456DeedBook 3207, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook C 155, Page 157

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook E 152, Page 151

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook G 130, Page 515