Skip to content

12 Rene CtWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block4103
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRC25
Sq Footage2,953
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
49%
Improvement Value:$146,800
51%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,119+4.0%
2024$16,462-5.9%
2023$17,486+0.4%
2022$17,409+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook Z 134, Page 109

Property Sale

Sale
$330,425
DeedBook Z 119, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1987