Skip to content

8 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block4105
Lot104
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,455
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,000
40%
Improvement Value:$201,900
60%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,151+4.0%
2024$19,378+1.2%
2023$19,141+0.4%
2022$19,056+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook L-113, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1984