Skip to content

85 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$338,500
Last Sale Date
Aug 1, 1996

Property Information

Block4103
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,667
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,500
50%
Improvement Value:$135,500
50%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,054+4.0%
2024$15,439+1.2%
2023$15,250+0.4%
2022$15,182+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$338,500

To:

Sq Ft2,667DeedBook 146, Page 194

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook I 130, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1991