Skip to content

79 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 2, 1993

Property Information

Block4103
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,242
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
40%
Improvement Value:$210,000
60%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,811+4.0%
2024$20,013+1.2%
2023$19,768+0.4%
2022$19,681+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft3,242DeedBook 133, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1993