Skip to content

56 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block4609
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
55%
Improvement Value:$97,700
45%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+4.0%
2024$12,471+1.2%
2023$12,318+0.4%
2022$12,264+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,774DeedBook 3144, Page 227

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 2461, Page 1Recorded4/25/2014

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook O-113, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1961