Skip to content

178 Parish DrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$439,999
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block604
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,530
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
55%
Improvement Value:$103,400
45%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,783+4.0%
2024$13,254+1.2%
2023$13,092+0.4%
2022$13,034+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,999

To:

Sq Ft2,530DeedBook 586, Page 183

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook K 127, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1958