Skip to content

26 Hanes DrWayne, NJ 07470

Industrial

Last Sale Price
$9,000,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block604
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionANSCOTT,UNITED
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage40,842
Acreage3.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$520,500
40%
Improvement Value:$779,500
60%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,298+4.0%
2024$74,334+1.2%
2023$73,424+0.4%
2022$73,099+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$9,000,000

To:

Sq Ft40,842DeedBook 4370, Page 21

Property Sale

Sale
$1,303,101
DeedBook P 121, Page 524