Skip to content

20 Edison DrWayne, NJ 07470

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$1,828,385
Last Sale Date
Nov 24, 2010

Property Information

Block604
Lot6

ZoningI
Sq Footage28,291
Acreage1.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$358,700
24%
Improvement Value:$1,153,300
76%
Total Assessment$1,512,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$89,904+4.0%
2024$86,456+1.2%
2023$85,398+0.4%
2022$85,020+34.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,828,385

To:

Sq Ft28,291DeedBook 2004, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1975