Skip to content

99 Maple AveWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2003

Property Information

Block914
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,493
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,300
53%
Improvement Value:$136,400
47%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,107+4.0%
2024$16,451+1.2%
2023$16,249+0.4%
2022$16,177+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook U 129, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1953