Skip to content

20 Old Army Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block44
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,358
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,300
43%
Improvement Value:$326,700
57%
Total Assessment$573,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,395+10.5%
2024$9,406+1.5%
2023$9,263+2.5%
2022$9,041+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6154, Page 3808

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5827, Page 683

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5616, Page 1556

Property Built

Built

Year Built: 1917