Skip to content

7 Elmer Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1930

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block44
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,467
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$251,800
33%
Improvement Value:$502,100
67%
Total Assessment$753,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,660+7.0%
2024$12,769+12.7%
2023$11,327+2.9%
2022$11,004+1.9%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft1,467DeedBook 7523, Page 338Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft1,467DeedBook 7419, Page 687Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 6871, Page 3088Recorded5/12/2016

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 6936, Page 2840Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6040, Page 2918

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2106, Page 754

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1743, Page 763

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1599, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1930