Skip to content

23 Glen Eagles Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1972

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block624
Lot102
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,900
47%
Improvement Value:$375,200
53%
Total Assessment$703,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,156+5.8%
2024$12,440+3.9%
2023$11,975-4.2%
2022$12,505+21.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$570,000

From: TEMPLE VIEW ESTATES LLC

To: Hussain, Agha Yasir & Fariyal, HUSSAIN, AGHA YASIR & FARIYAL

Sq Ft2,698DeedBook 7230, Page 936Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$440,000

From: SOLANKI, GUNVANT & BHAVNABA

To: TEMPLE VIEW ESTATES LLC

DeedBook 6886, Page 2869Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$472,500
DeedBook 6349, Page 875

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5504, Page 3635

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 1502, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1972