Skip to content

1060 Tall Oaks Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1972

Last Sale Price
$563,900
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block624
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,756
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,400
39%
Improvement Value:$442,600
61%
Total Assessment$727,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,726+7.0%
2024$12,833+5.2%
2023$12,202+0.9%
2022$12,094+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$563,900

To: Ruiterman, Gordon D & Catherine M M

Sq Ft2,756DeedBook 5606, Page 2523

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1611, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1972