Skip to content

54 No. 18th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Date
Jan 13, 2011

Property Information

Block64
Lot65
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 S FR 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
68%
Improvement Value:$113,500
32%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+0.5%
2024$7,582+7.1%
2023$7,079+2.4%
2022$6,912+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960