Skip to content

64 West End Ave

Somerville, NJ 08876

Last Sale Date
Jan 22, 2014

Property Information

Block136
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalitySomerville Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,500
53%
Improvement Value:$447,300
47%
Total Assessment$960,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,980+2.4%
2024$37,106+3.3%
2023$35,905+2.1%
2022$35,165+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0