Skip to content

178 Maple St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1964

Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block707
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,419
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
45%
Improvement Value:$116,100
55%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,333+2.5%
2024$9,103+4.8%
2023$8,685+0.7%
2022$8,626+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

DeedBook 5766, Page 369NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/9/2009

Property Built

Built

Year Built: 1964