Skip to content

139 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1952

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Aug 1, 1995

Property Information

Block806
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description1SBG4
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
21%
Improvement Value:$103,100
79%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+8.3%
2024$5,476+3.0%
2023$5,315+0.8%
2022$5,275+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1431, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1952