Skip to content

135 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block806
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,775
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
16%
Improvement Value:$128,200
84%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,936+8.3%
2024$6,403+3.0%
2023$6,215+0.8%
2022$6,168+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900