Skip to content

Morris Street

Phillipsburg, NJ 08865

Last Sale Date
Jul 8, 1986

Property Information

Block806
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionG11
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
83%
Improvement Value:$11,800
17%
Total Assessment$68,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,132+8.3%
2024$2,891+3.0%
2023$2,806+0.8%
2022$2,785+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 988, Page 217