Skip to content

171 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Date
Mar 20, 2000

Property Information

Block806
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
30%
Improvement Value:$53,200
70%
Total Assessment$76,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,459+8.3%
2024$3,193+3.0%
2023$3,100+0.8%
2022$3,076+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920