Skip to content

155 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block806
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
Description2SFG1
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
16%
Improvement Value:$127,100
84%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+8.3%
2024$6,357+3.0%
2023$6,171+0.8%
2022$6,124+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft2,320DeedBook 3280, Page 251Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2115, Page 141

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1667, Page 345

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1557, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1930