Skip to content

161 Bullman Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block806
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
20%
Improvement Value:$97,700
80%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+8.3%
2024$5,123+3.0%
2023$4,973+0.8%
2022$4,935+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1071, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1920