Skip to content

160-162 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block33
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage2,432
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
28%
Improvement Value:$112,700
72%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+8.1%
2024$8,086+2.5%
2023$7,888-2.3%
2022$8,077+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$67,500

From:

To:

Sq Ft2,432DeedBook 2811, Page 244Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2114, Page 250

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 1949, Page 225

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1374, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1901