Skip to content

174 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 3, 2000

Property Information

Block33
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-4UG
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
21%
Improvement Value:$160,900
79%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,433+8.1%
2024$10,577+2.5%
2023$10,317-2.3%
2022$10,565+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1676, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1910