Skip to content

196 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block33
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage2,919
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
33%
Improvement Value:$93,800
67%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+7.7%
2024$7,658+2.2%
2023$7,490-2.3%
2022$7,669+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,919DeedBook 3420, Page 38Recorded4/23/2024

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1452, Page 117

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 960, Page 217