Skip to content

119 Mcdonald St

Washington, NJ 07882

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 25, 2005

Property Information

Block3
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,960
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
27%
Improvement Value:$139,700
73%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,617+8.1%
2024$9,822+2.5%
2023$9,581-2.3%
2022$9,811+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2042, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1955