Skip to content

265 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block3
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,480
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
32%
Improvement Value:$105,300
68%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,640+8.1%
2024$7,993+2.5%
2023$7,797-2.3%
2022$7,984+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,480DeedBook 3126, Page 180Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 871, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1957