Skip to content

263 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Price
$367,313
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block3
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,480
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
31%
Improvement Value:$109,800
69%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+8.1%
2024$8,226+2.5%
2023$8,024-2.3%
2022$8,216+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$367,313
Sq Ft1,480DeedBook 3405, Page 198Recorded2/8/2024

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook 1555, Page 102

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 955, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1957