Skip to content

257 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 26, 1993

Property Information

Block3
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,480
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
32%
Improvement Value:$103,000
68%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+8.1%
2024$7,875+2.5%
2023$7,681-2.3%
2022$7,865+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1306, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1957